Gece boyunca işemeden nasıl durabiliyoruz?

8 saatlik bir iş gününde en az bir kere çiş molası vermek zorundayızdır. Pekala, nasıl oluyor da, çoğumuz gece boyunca hela taşını ziyaret etmeden uyuyabiliyoruz? 

Yeni bir araştırma, bizi günlük uykuuyanıklık döngüsünde tutmaktan sorumlu moleküler bir geri sayaç olan (Ing.; Timer) biyolojik saati işaret ediyor. Bilim insanları normal farelerde ve iki biyolojik saat geni (Kriptokrom-1 ve Kriptokrom-2) çıkarılarak biyolojik ritim fonksiyonlarını kaybetmelerine neden olan bir genetik müdahaleye uğramış farelerde hem hacim, hem de frekans olarak işeme düzenlerini kıyasladılar. Buldukları Reverb-α adlı gen, sidik torbasının ne kadar idrar tutacağını belirleyen Cx43 adlı bir proteinin üretilmesini kontrol eden bir biyolojik saat geni. Bilim insanları

Nature Communications’da çevrimiçi yayınlanan makalelerinde normal fareler uyku haline kıyasla uyanıkken daha sık işerken, genetik olarak değiştirilmiş farelerin günlük döngülere bakılmaksızın işediğini belirttiler. Bu arada normal ve genetiğine müdahale edilmiş fareler aynı hacimde sidik üretmişlerdir. Araştırmacılar aynı zamanda, normal fare uyanıkken Reverb-α’daki artışın Cx43’ün konsantrasyonunda artışa neden olduğunu buldular. Araştırma ekibi, daha fazla Cx43’ün sidik torbasında daha az yer kalması demek olduğundan, normal fare uyurken sidik üretimini durdurmasa da, sidik torbalarının, düşen Cx43 konsantrasyonuna binaen daha fazla idrar tutabileceğini düşünüyor. Bu da farelerin daha az sıklıkta işemelerini sağlıyor. 

Yazarlar çocukların neden yataklarını ıslattıklarını ya da neden yaşlı insanların gece vaktinde işemeye kalktıklarını araştıran bilim insanlarının biyolojik saat etkisini de göz önünde bulundurmaları gerektiğine dikkat çektiler.

Kaynak: “How Our Circadian Cycle Helps Us Not Need to Pee Overnight” başlıklı yazıdan alınmıştır.

Yorum Gönder

0Yorumlar