Edebiyatta Mimarlık - Mimariyi Edebiyattan Okumak

Mimarlık, mühendislik, kentleşme, endüstriyel tasarımlar, arkeoloji, sanat gibi birçok alanda kitaplar yayımlayan YEM Yayın, uzun erimli çalışmalardan biri olan Edebiyatta Mimarlık kitabını okuyucularına sundu.

Hikmet Temel Akarsu ve Nevnihal Erdoğan tarafından yaklaşık yedi yılda hazırlanan Edebiyatta Mimarlık sanatçı, felsefeci, mimar ve akademisyenlerden oluşan elli beş önemli ismin katkılarını içeriyor. Kitapta, Homeros’un eserlerinden Binbir Gece Masalları’na, Dante ve Victor Hugo’dan Umberto Eco’ya, Orhan Pamuk’tan Ahmet Hamdi Tanpınar’a ve oradan Gabriel García Márquez, Halikarnas Balıkçısı’na uzanan yelpazede dünya ve Türk edebiyatından 100 önemli yazarın yapıtlarında yer alan mimari inceleniyor.

Eserler şu başlıklar altında ele alınıyor: “Mimarlığa Referans Veren Klasikler”, “Mimarlıktan İlham Alan Romanlar/Mimarlığa İlham Veren Romanlar”, “Seyahatnameler ve Biyografik Seyahatnameler”, “Ütopyalar”, “Bilimkurgu ve Distopyalar”, “Fanteziler”, “Mimari Denemeler.” Kitapta ele alınan her yapıtın mimari evreni Türkiz Özbursalı’nın çizimleriyle canlandırıldı.

Yorum Gönder

0Yorumlar