DÖLLENMEYE YARDIMCI OLAN MOLEKÜL

Amerikalı zoolog Frank Rattray Lillie, 100 yıllı aşkın bir süre önce şöyle söylemişti:
"Yumurtanın ve sperm hücresinin birleşimi, spermin sadece mekaniksel süreçlerle yumurtaya sızdığı bir süreç değil. Bu süreçte, alışılmışın dışında yakın ve özel biyokimyasal bir tepkime başrol oynuyor."

Almanya'daki lleri Avrupa Çalışmaları Merkezi'nde hücre biyoloğu olan Benjamin Kaupp bu "yakın ve özel" tepkimenin nasıl gerçekleştiğini denizkestaneleri üzerinde keşfetmeye çalıştı. Kaupp ve ekibi, önceki yıllarda denizkestanesi sperminin dikkatini çekmek için gereken tek şeyin, milyarlarca su molekülü arasından sadece bir kemoatraktan molekülü olduğunu fark etti;
"Sperm hücreleri, kimyasal derişimde yer alan bilgiyi kullanarak, yüzecekleri yerin yönünü tespit etmek için hesaplamalar yapıyorlar. Belli bir süre boyunca molekülleri sayıp, elde ettikleri bilgileri birleştiriyor ve duruma göre yönlerini değiştirebiliyorlar."
Öncesinde, hücre içi pH değişikliklerinin sperm sinyalleri için önemli bir etmen olduğu biliniyordu fakat sürecin işleyişi yeterince açık değildi. Sonunda anlaşıldı ki bir kemoatraktan molekülü spermin kamçısında yer alan reseptöre bağlanıyor ve bu durum kalsiyum iyonlarının sperm hücrelerine sızmasına yardımcı olan sinyal sürecini başlatıyor. Bu uyarım gerçekleştiğinde, kalsiyum tepkimeleri kamçının vuruşlarını değiştirerek, spermin kuyruğunu gemi dümeni gibi yönlendiriyor ve nihayetinde yumurta dölleniyor. Kaupp ve ekibinin yeni çalışmalarında saptadıkları üzere, kalsiyum değiş tokuşunu gerçekleştiren şeyse SpSLC9C1 isimli bir molekül.

Yorum Gönder

0Yorumlar