DEMRE - Gezi Rehberi Gezilecek Yerler, Nasıl Gidilir?

Demre'nin adı Noel Baba'yla birlikte anılıyor. Noel Baba olarak bilinen St. Nikolas'ın Demre'de yaşadığına inanılıyor. Her yıl 6 haziranda Noel Baba ve Dünya Barışına Çağrı etkinlikleri düzenleniyor. İlçe Akdeniz'in önemli sera merkezleri arasında...

NASIL GİDİLİR?

Kaş'a 50 km. mesafedeki Demre'ye Finike'den batıya doğru ilerleyen kıyı yolunda 30 km. gidildiğinde varılıyor. Antalya ve Fethiye'den de Demre'ye otobüs kalkıyor.

GEZİLECEK YERLER

Myra: Önemli bir Lykia kenti olan Myra'nın ismi "Yüce Ana Tanrıça'nın Yeri" anlamına geliyor ve Likçe "Myrrh" olarak geçiyor. Önce dağ yamacında kurulan kent daha sonra aşağıya doğru genişleyerek Lykia'nın altı büyük kentinden biri oldu. Kentin içinden geçen Demre Çayı (Myros) deniz ticaretini arttırmış olsa da korsanların saldırılarına olanak sağlıyordu. Bu yüzden Myralılar limanları Andriake'de, çayın ağzına zincir gererek korumaya almışlardı. Lykia Birliği'nin metropolisi Myra IS 2. yüzyılda büyük bir atılım göstermiş, kent birçok yapıyla donatılmıştı. Anıtsal tiyatrosuyla göz dolduran kentin ünlü kaya mezarları iki nekropolde toplanıyordu. Aziz Nikolas'ın piskoposluk yaptığı kent ortaçağ boyunca ününü korudu.

Noel Baba Kilisesi: St. Nicholas öldüğünde yapılan kilise veya şapel 529 yılındaki depremde yıkılınca yerine bazilika tipinde bir kilise yapılmıştır. Bu kilise de VIII. yüzyılda deprem veya Arap akınlarıyla yıkılmış, daha sonra tekrar yenilenmiştir. 1034 yılında Arap donanmasının denizden yaptığı akınlarla harap olmuştur. On yıl harap durumda kalan kilisenin 1042'de Bizans İmparatoru IX. Konstantin Monomakhos ve eşi Zöe tarafından tamir ettirildiği kitabesinden anlaşılıyor. XII. yüzyılda binaya bazı ekler yapılmış, kilise tekrar onarılmıştır. Nişler içinde yer alan lahitlerden birinci niş içindeki akarthus yaprakları ile süslü Roma devri lahtinin Noel Baba'ya ait olduğu kabul edilir.

Andriake: Aziz Nikolas Kilisesi'nin yaklaşık 3 km. güneybatısında bulunan Andriake, Myra'nın dış mahallesiydi. Hadrianus dönemine tarihlenen tahıl ambarı, görülecek en önemli kalıntı.

Soura: Demre'ye 5 km. uzaklıktaki Soura, daima Myra'nın sömürgesi olarak varlığını sürdürdü. Antikçağda bir kehanet merkezi olarak tanınan kentin en ünlü yapısı Apollon tapınağı. Dor düzenindeki bu tapınağın yalnızca ön yüzüne sütun yerleştirilmiş. Roma devri kent surları ve çok sayıdaki anıtsal mezar Soura'da görülebilen diğer kalıntılardan.

İstlada: Demre ile Tirmisin (Çevreli) arasında Hoyran Köyü'nün 1 km. güneyindedir. Akropolün bulunduğu tepeden aşağıya inildiğinde Kapaklı Köyü görülür. Tepeden bakıldığında Gökkaya Körfezi, Aşiryı ve Kişneli adaları ile Kaleköy ve Üçağız Köyü'nün görüntüsü ile en güzel manzarası olan Lykia kentlerinden biridir.

ÖNEMLİ TELEFONLAR 

Belediye 242-871 51 28
Devlet Hast. 242-872 16 10
Emniyet Md. 242-871 42 23
www.demre.bel.tr

Yorum Gönder

0Yorumlar