BOZCAADA - Gezi Rehberi Gezilecek Yerler, Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Nerede Kalınır?

Antikçağ kaynaklarında Tenedos adıyla anılan Bozcaada 36 kilometrelik yüzölçümüyle Türkiye'nin Gökçeada ve Marmara Adası'ndan sonra üçüncü büyük adası. 

BOZCAADA - Gezi Rehberi Gezilecek Yerler, Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Nerede Kalınır?
Bozcaada, Çanakkale Boğazı'na geçiş yolundaki konumu nedeniyle tarih boyunca önemli bir askeri üs oldu. İonia, Pers ve Delos Birliği egemenliklerinin ardından 1063'te Roma egemenliğine girdi. Aydınoğlu Umur Bey'in sekiz gemilik donanması 1328'de adayı yağmaladı. Ada 14. yüzyılda boş kaldı. II. Mehmet (Fatih) zamanında donanma ikmal üssü olarak kullanılmaya başlanan ada kesin olarak 1479'da Osmanlı topraklarına katıldı. Venedikliler 1656'da adayı ele geçirdiyse de 1657'de geri alındı. Rus işgali sırasinda (1807) yıkılan kale (Yeni Kale) 1842'de yeniden yaptırıldı.

BOZCAADA NASIL GİDİLİR?

Bozcaada'ya feribotlar Ezine'deki Geyikli Yeni İskele'den kalkıyor. Yarim saat süren feribot yolculuğu sonunda Bozcaada'ya ulaşılıyor. Çanakkale Bozcaada arasında deniz otobüsü seferleri yapılıyor. İstanbul'dan Ezine'ye ulaşmak için öncelikle Çanakkale'ye gelmek gerekiyor. İstanbul'dan Tekirdağ-Malkara-Keşan güzergâhı takip edilerek, Gelibolu'dan Lapseki'ye ya da Eceabat'tan direkt Çanakkale'ye geçilebiliyor. İstanbul'dan Bandırma'ya, buradan da Lapseki üzerinden yaklaşık 3 saatte Geyikli'ye ulaşabiliyorsunuz. Ankara'dan Eskişehir-Bursa-Çanakkale yolu üzerinden 703 kilometrelik yolla Geyikli'ye ulaşılıyor. İzmir'den Edremit-Ezine güzergâhı takip edilerek Geyikli'ye varılıyor.

BOZCAADA BİSİKLET KİRALAMA

Adada minibüsler Ayazma, Sulubahçe, Mermer Burnu ve Habbele koylarına giden güzergâh boyunca işliyor. Adada motosiklet ve bisiklet kiralamak mümkün.

BOZCAADA KONAKLAMA

Adada kendi imkânlarıyla kamp yapacakların jandarmadan izin alması gerekiyor.

BOZCAADA YEMEK

Restoranları liman kıyısında ve Ayazma Plajı'nda bulabilirsiniz. Adanın balık haline sabah erken saatte uğrarsanız, ada çevresinde tutulan balıklardan istediğinizi taze taze alma fırsatı bulursunuz. Adalıların melanur veya melanuryu dediği, kayalıklarda yuvalanan balığı deneyin. Önceden sipariş verdiğinizde limandaki lokantalar istediğiniz balığı hazır ediyor.

BOZCAADA - Gezi Rehberi Gezilecek Yerler, Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Nerede Kalınır?

BOZCAADA GEZİLECEK YERLER

Adaya feribotla yaklaşırken fark ettiğiniz ilk yapı Bozcaada Kalesi olacak. Venedikliler zamanında yapılan ve sonraları birçok kez onarılan diğer adıyla "Eskikale", yeni düzenlemesiyle açık hava ve etnografya müzesi ziyarete açık.

Adanın bir diğer müzesi de geçtiğimiz yıllarda Hakan Gürüney'in girişimiyle açilan Bozcaada Müzesi. Ada merkezinde Bozcaada Kaymakamlığı tarafından tahsis edilen tarihi bir binada hizmet veren müze haftanın her günü 10.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Bozcaadalıların "Yenikale" dedikleri diğer kale kalıntısı ise tepede yer alır. II. Mahmud zamanında Bozcaada Muhafızı Hafız Ali Paşa'nın yaptırdığı kale, 1827 tarihli bir kitabeye sahip. 17. yüzyıldan kalma Köprülü Mehmed Paşa Camii ve Alabey Camii başlıca tarihi eserlerden.
Ayazma Plajı, Sulubahçe ve Habbele koyları yüzmek için ideal. Tuzburnu Plajı ise yazın bile fazla kalabalık olmayan sakin bir plaj. Çamlık bölgesi yürüyüş için en uygun yer. Antikçağlardan kalma nekropol sahası gezilecek bir diğer yer. Venediklilerden kalan kilise ise adanın Hıristiyan cemaatine hâlâ hizmet veriyor.

Adanın batı köşesinde yer alan Polente Deniz Feneri de görülmesi gereken zarif bir yapı. Fenere giden yolda rüzgâr türbinlerini görebilirsiniz. Buraya yaz sezonunda ada merkezinden hareket eden minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Tavşan, Piresa, Orak, Yılan, Fener, Taş, Kaşık, Gökçe ve Sıçancık Bozcaada çevresindeki irili ufaklı dokuz adacık. Her yıl 26 temmuzda düzenlenen “Ayazma Panayırı” adada sayısı giderek azalan Rum ailelerin yaşattığı bir etkinlik. Panayır, uzak ülkelere yerleşmiş adalı Rumlarin katılımıyla renkleniyor. Adanın en yüksek noktası ise 192 metredeki Göztepe.

BOZCAADA ÖNEMLİ TELEFONLAR 

Belediye 286-697 80 81
Sağlık Ocağı 286-697 80 51
Emniyet Md. 286-697 80 10
www.bozcaada.bel.tr

Yorum Gönder

0Yorumlar