Bolu - Gezi Rehberi

Batı Karadeniz'in turizm merkezidir Bolu. Abant, Gölcük, Yedigöller, Aladağlar, Kartalkaya, Mudurnu, Seben, Taraklı, Sülüklügöl, Sünnet Gölü hep onun sınırlarındadır. Bunca özel yeri sınırlarına almışken kendisini de süslemeyi bilmiş elbet.

Bolu'ya gelen ilk olarak ciğerlerine dolan dağ havasıyla hem şaşırır hem nefeslenir . Yükseklerin kentidir burası. İlk olarak 7. yüzyılda Claudiopoli s şehrin i ağırlamış , o günlerden Antinotıs Tapmağı'nı ve tiyatrodan kalan parçaları , mezar stellerini , heykelleri bugünlere taşımış. Kent merkezi camiler, hanlar, hamamlar ve kaplıcalarla süslüyken çevresi doğanın güzelliklerini taşıyor . Kayak merkezi Kartalkaya , Gerede'nin kuzeyindeki Esentepe, Dörtdivan, Karaköy, Kökez, Bölücekkaya gibi yaylalarıyla Köroğlu Dağları yaban hayatının gözlemlene bileceği doğal alanlar. Sadece doğa değil, insanoğluda estetik bir biçimde dokunmuş Bolu'ya; Göynük, Taraklı ve Mudurnu eski Türk evlerini barındıran birer açık hava müzesi görünümündedir.

ABANT - GÖLCÜK

Doğa Bolu'ya cömert davranmış, dağlar, ormanlar, yaylalar verdiği gibi iki tane görülesi güzellikte göl sunmuş. Çevreleri yaz kış yeşil ağaçlarla örülü bu göllerden birisinin adı küçüklüğünden dolayı Gölcük, diğerininkiyse bulunduğu dağlardan türetmeyle Abant'tır. Uzak yamaçlarda kümelenmiş mütevazı yayla evleri, kıyıdan itibaren çam, kayın ve yükseklerde göknarla devam yeşil örtüsü ve hemen gölün girişindeki yörenin tek açık hava pazarı Abant'a yaz sıcağından kaçmak için sebep oluşturur. Bu çarşı alabildiğine bereketlidir; civardaki Çetini, Örencik ve Samat köylerinden tereyağı, erişte, böğürtlen reçeli, fasulye, dağ fındığını ziyaretçiye sunar. 

Çok büyük değildir Abant Gölü, yaklaşık bir kilometrekare alanı kaplar, çevresi yürüyüşü sevenlere hizmet edecek 8 kilometreyi bulur. Gölcük ise daha da küçüktür; sadece 1200 metredir çevresi. Hemen kıyısına inen çam ağaçlarının ve bir Bolu kartpostalı olmuş olan konuk eviyle kendinden büyük bir haşmete sahiptir

Yorum Gönder

0Yorumlar