Ballı Su İçmenin Faydaları Nedir? ve Ballı Su Nasıl Yapılır?

Ballı su, sağlıklı yaşam için mükemmel bir seçenek olabilir. Ballı su tarifi, hem kolay hem de zahmetsizdir. Ayrıca birçok sağlık faydası da vardır.

Ballı Su Nedir?

Ballı su, isminden de anlaşılacağı gibi, balın ılık su ile birleştirilmesiyle elde edilen bir içecektir. Bu sağlıklı içecek genel olarak sabahları, öğünlerden önce, yemeklerden önce veya yatağa gitmeden önce tüketilir, ancak faydaları günün herhangi bir saatinde erişilebilir. Geleneksel sağlık uygulamalarında kuşaklar boyunca kullanıldığında, bu basit ev-içi hazırlanan ballı su, genel sağlığınızı iyileştirmek için ucuz ve etkili bir strateji olabileceğinden, dünya genelinde çok daha popüler hale geliyor.

Ballı Suyun Faydaları

Ballı suyun en önemli yararları arasında kilo kaybına yardımcı olma, vücudun bağışıklık sistemini iyileştirme, vücudun alerjik tepkisini azaltma, solunum sorunlarını temizleme, kardiyovasküler sağlığı güçlendirme ve sindirime yardımcı olma gibi özellikleri sayılabilir.

Ballı su nasıl yapılır

Kendi ballı suyunuzu yapmak en kolay sağlık çözümlerinden biridir, çünkü ihtiyacınız olan her şey sıcak su ve baldır, ancak bazı insanlar elma sirkesi, tarçın veya limon gibi sağlık etkilerini arttırmak için başka malzemeler ekleyebiliyorlar.
  • Adım 1: Bir tencerede 2-3 su bardağı suyu kaynatın.
  • Adım 2: Suyun 2-3 dakika bekletin.
  • Adım 3: Tatlı duyarlılığınıza bağlı olarak 1-2 çorba kaşığı bal ekleyin - (su soğuduktan sonra!)
  • Adım 4: Diğer malzemelerle karıştırın ve keyfini çıkarın!
Not: Balın kaynar suya eklenmesine izin vermeyin, çünkü bu proteinlerin denatüre olmasına ve içeceğin besin kalitesinin bozulmasına neden olur.

Ballı suyun zararları veya Yan Etkileri

Ballı suyu aşırı şekilde tüketirseniz olası bazı yan etkileri ortaya çıkabilir ve ballı suyun zararları ile karşılaşabilirsiniz.
  • Kan Şekeri: Bal, porsiyon başına ılımlı miktarda şeker içerir, bu da kan şekerini kontrol altında tutmak isteyen diyabetik hastalar için sorunlara neden olabilir. 
  • Diş Çürümesi: Şeker bakımından zengin bir maddede olduğu gibi, bal ve su dişinize şeker dağıtabilir, bu da diş çürümesi ve oyuklanma riskinizi artırabilir.
  • Kilo Kazanımı: Kaşık başına 60 kaloriden fazla olan tek bir ballı bal, günlük kalori alımınızın% 5'inden fazlasını oluşturabilir ve bu da sonunda kilo alımına neden olabilir.

Yorum Gönder

0Yorumlar