ASSOS (BEHRAMKALE) - Gezi Rehberi Gezilecek Yerler, Nasıl Gidilir?

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinin Behramkale Köyü günümüzde Assos olarak da biliniyor. Merkez adını, antik liman kenti Assos'tan alıyor. Kentin girişinde yol ikiye ayrılıyor. Biri aşağıya sahile, diğeri ise tarihi kentin kalıntılarına gidiyor.

ASSOS (BEHRAMKALE) NASIL GİDİLİR?

İstanbul'a 400, Ankara'ya 734, Izmir'e 238, Ayvalık'a 126 km. mesafedeki Assos'a direkt otobüs yok. Çanakkale Otogarı'ndan kalkan minibüslerle Ayvacık'a, oradan da Behramkale'ye ulaşmak gerekiyor. Dolmuşlar sahile iniyor. İzmir'den Edremit güzergahı takip edilip, Küçükkuyu'dan sonra Assos kavşağına varılıyor. Ankara çıkış noktası alındığında Assos'a Eskişehir-Bursa-Balıkesir Edremit yolu üzerinden gidiliyor.

ASSOS (BEHRAMKALE) GEZİLECEK YERLER

Assos: Homeros'un ilk ahalisinin Leleg halkı olduğunu bildirdiği Assos'a önceleri Pedasos deniliyordu. Lesbos (Midilli) Adası'ndan lö 7. yüzyıl başlarında gelen bir grubun yerleştiği kent JÖ 560'ta Lydia, İÖ 545'te de Pers hâkimiyetinde yaşadı. Şehrin zenginlerinden Eubolos TÖ 387'de krallığını ilan etti. Ama bir süre sonra kölesi Hermaios onu öldürüp yerine geçti. Aristotales'le birlikte Platon'un öğrencisi olan Hermaios kontrolü eline geçirdiğinde arkadași Aristotales'i burada bir felsefe okulu açması için Assos'a çağırdı. Burada üç yıl ders veren Aristo'nun öğrencilerinden biri de ünlü filozof Kleantes'ti. Kayalık üzerinde yer alan Assos'un eskisi gibi en çekici yapisi Athena Tapınağı'dır. 10 6. yüzyıla ait yapı Anadolu'da Dor düzeninde inşa edilen en eski tapınaktır. Frizlerinde kabartmalar bulunan bir Dor tapınağı olması bakımindan mimarlık tarihinin en seçkin örnekleri arasında sayılıyor.

Behramkale Köyü: Antik Assos kentinin kurulduğu tepenin kuzey yamacında bulunan köy, mimarisiyle dikkat çekiyor. Ege bölgesinin tipik mimari karakterinden ayrı özellikler gösteren köyün evleri, taş malzemenin en başarılı kullanıldığı örneklerden.

Smintheion: Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar Köyü'nde bulunan kent, Tanrı Apollon'a ait. Kentteki tapınak Ion üslubunun en güzel örneklerinden.
Hüdavendigâr Camii: Assos antik kenti surlarının bitişiğindeki cami 14. yüzyıl I. Murad Hüdavendigår dönemine ait. Hüdavendigår Camii'nin en önemli özelliği Anadolu'da bilinen ilk alçı mihraplardan birine sahip olması.

Babakale: Asya kıtasının en batı ucunda yer alıyor Kalesi 1726 ve camisi 1729'a tarihleniyor.

Assos-Geyikli Rotası: Assos'tan sonra denizden uzaklaşan ancak sahile paralel ilerleyen yol, geleneksel taş mimarinin yaşadığı köylerle dolu. Berhamkale'den batıya doğru sırasıyla Korubaşı, Kuruoba, Balabanlı ve Koyunevi gibi yerleşmeler küçük turlara uygun. Bu dörtlünün hemen hemen orta noktasındaki Bektaş Köyü'nde ise son yıllara kadar kullanılan taş bir değirmen var. Köye yaklaşık 400 metre mesafedeki Sütlüce Koyu'nda denize girebilirsiniz. Koyun sonunda bir balıkçı barınağı ve devamında ise ünlü Sivrice Feneri var. Sivrice'de deniz kenarında moteller ve pansiyonlar bulunuyor. Yaklaşık beş altı kilometre batıda Sokakağzı mevkii, görülmesi gereken ve konaklama imkânı sağlanan bir başka yer. Tıpkı Sütlüce Koyu'nda olduğu gibi aşırı sakin bir belde.

Taş, bu yarımadayı şekillendiren en önemli unsur. Antikçağda ünlenen Troas taşocaklarında üretilen sütunlar, Anadolu'nun yanı sira Roma İmparatorluğu'nun pek çok merkezindeki metropollerin yükselmesine katkıda bulundu. Güzergahımızda bulunan antik kentlerden -güneyden kuzeye- Khryse (Gülpınar), Larisa, Kolona ve Aleksanderia Troas'ta, bir zamanlar ünü dünyaya yayılan bu ocaklardan çıkan taşları görmek mümkün.
Ancak yine yöreye has bir özellikle bu taşlar, çok sıradan mekânlarda da karsinıza çıkabilir. Örneğin Koruoba'daki köy kahvesinin bahçesinde Roma devrine tarihlenen kaideler masa olarak kullanılıyor. Antik mimari elemanlar devşirme malzeme olarak evlerde kullanıldığı gibi, köy mezarlıkları gibi kamusal alanların kapıları da Roma sütunlarından yapılabiliyor. Tuzla mevkiinde anayoldan batıya, deniz yönüne sapıldığında, buğday tarlaları arasında birdenbire yükselen bir köprüyle karşılaşıyoruz. Bu köprü, Khryse kentini Aleksandreia Troas'a bağlayan antik döşeme yolun bir parçası. Olasılıkla, alüvyon biriktirmesi nedeniyle toprakaltında kalmış ve yüksek bölümü de uçsuz bucaksız tarlalar arasında bir mucize gibi karşımıza çıkıyor.

Ağırlığı onlarca tona ulaşan granit sütunlar, bugün Dalyan ismiyle anılan mevkide bulunan antik limanda gemilere yükleniyor ve Akdeniz'in farklı merkezlerine gönderiliyormuş. Aleksandreia Troas'ın, tabanı kırmızı tuğlalarla döşeli yapay limanı, Dalyan kıyısında hâlâ görülebilir. Kıyıda ayrıca, gemilere yüklenmek üzere limana getirilen ve bir nedenle burada kalan granit sütunlar da bulunuyor. Ancak yarımadanın belki de en heyecan verici noktası, Geyikli'ye bağlı Kocali Köyü çevresindeki, işler durumdayken terk edilen taşocakları. Birisinde yedi, diğerinde ise dev boyutlu beş granit sütununun, çikarıldıkları anakayanın üzerinde yatar durumda bulunduğu bu ocaklar yüzyıllar boyunca araştırmacıların gözünden kaçmıştı.

ASSOS (BEHRAMKALE) ÖNEMLİ TELEFONLAR 

Ayvacık Bel. 286-712 18 93
Devlet Hast. 286-712 10 50
Jandarma 286-721 70 20

Yorum Gönder

0Yorumlar