ANTALYA - Gökyüzünden Patara

Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarında bulunan Patara antik kentindeki kazı çalışmaları 28. yılına geldi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Akdeniz Üniversitesi desteğiyle 1988’de Prof. Fahri Işık tarafından başlatılan kazılar 1999’dan itibaren Prof. Havva İşkan Işık başkanlığında devam ediyor. Atlas, geçtiğimiz haftalarda Anadolu’nun en etkileyici antik kentlerinden biri olan Patara’yı, kazı başkanı Işık’ın özel izniyle havadan görüntüledi. Video görüntüsü, antik kentin ve onu çevreleyen coğrafyanın etkileyiciliğini gözler önüne sererken yöreyi daha iyi tanımamızı sağlıyor.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Havva İşkan Işık ve Prof. Fahri Işık önderliğinde yürütülen çalışmalar bazilikada devam ederken, bulunan eserlerin konservasyon/restorasyon işlemleri de sürdürülüyor.
Patara, günümüze oldukça iyi biçimde ulaşan tiyatro, meclis, tapınak, horrea (depo yapıları), stadyum, hamam ve kiliseleri ile görkemli bir ören yeri resmi sergiliyor. “Deniz Feneri” ve “Yol Kılavuz Anıtı” gibi benzersiz anıt eserlerin yanı sıra, 1905 yılına ait ilk Osmanlı Telsiz Telgraf İstasyonu olma özelliğine sahip bir külliyeye de ev sahipliği yapıyor. Patara’daki arkeolojik çalışmalara Türkiye İş Bankası, iştiraklerinden Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası destek veriyor...

Yorum Gönder

0Yorumlar