Yeşil Çayın İnanılmaz Faydaları

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmez. Yapılan araştırmalar sonucunda kanserin önlenmesi ve tedavisi, kalp sorunları, kardiyovasküler hastalıklar, yüksek kolesterol düzeyleri, romatoid artrit, enfeksiyon, diş çürümesi ve diğer pek çok şey yeşil çay faydaları arasındadır. Bu faydalar yüzünden yeşil çay hayatımıza dahil edilmesi gereken harika bir içecektir. Yeşil çay, çeşitli hastalıkların tedavisinde de yardımcı olan epigallocatechin-3 gallat (EGCG) adı verilen bir antioksidan içerir.

Eğer yeşil çay soğuk içilir mi diye soruyorsanız, öncelikle Soğuk Çay İçmenin Faydaları konumuzu da okuyabilirsiniz.

Yeşil Çay Nedir?

Pek çok kişi bilmeyebilir ama yeşil çay, normal çay ile aynı bitkilerden elde edilir. Bilimsel olarak, Camellia sinensis olarak bilinir. Aslında, aynı çay ama farklı şekilde işlenir. Normal siyah çay, çay yapraklarını fermente ederek elde edilir. Bu fermantasyon, rengini ve lezzetini değiştirirken, içindeki kafein ve tanen düzeyini arttırır. Öte yandan, yeşil çay ise, çay yaprakları kurutulur veya hafifçe buharlanır, ancak fermente edilmez. Demlendiğinde yeşil görünmesini sağlayan şey budur.

Yeşil Çayı Sağlık Açısından Faydaları

Yeşil çayın faydaları, esas olarak kafein, katesin polifenolleri ve teanin içeriğinden gelen antioksidan özelliklerinden kaynaklanır. Antioksidan içeriğinden kaynaklanan başlıca sağlık faydaları aşağıda sıralanmıştır.
Vücudu Gençleştirme
Vücutta yaratılan serbest radikaller, vücudun çeşitli şekillerde aşınmasından sorumludur; bunlardan biri yaşlanma belirtileri ve buna bağlı semptomları olarak görürüz. Antioksidan açısından zengin yeşil çay, vücutta bulunan oksidanları veya serbest radikalleri nötralize eder. İçinde bulunan kateşin polifenolleri, antioksidan etkilerinden büyük ölçüde sorumludur, bunların arasında en güçlü olanı epigallocatechin gallat'dır. Bu nedenle, düzenli yeşil çay tüketimi, yaşlanmanın belirtilerini ve semptomlarını etkili bir şekilde geciktirebilir.
Enerji Arttırıcı ve Uyarıcı Etkisi Vardır
İnsan medeniyetlerinin her çeşit çayının popülaritesinin ve tüketiminin temel nedenlerinden biri de uyarıcı etkisidir. Bu etki yine çay yapraklarında bulunan kafein ve tanenlerden kaynaklanmaktadır. Kafein ve tanenler, uzun vadede sağlığa olumsuz etkilerine rağmen, çok güçlü uyaranlar gibi davranırlar. Bu yüzden bir fincan çay sizi taze ve yüksek enerjili hissetmenizi sağlar. Çay yorgunluğu, tembelliği, uykuyu, enerji eksikliğini ve kan dolaşımını iyileştirmek için kolay ve ideal bir çözümdür. İşte bu yüzden profesyoneller, ev hanımları, öğrenciler ve gün içinde biraz uykulu hissetmiş olanlar da dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde çok çeşitli insanlarla bu kadar popüler!
Bağışıklığı Artırır
Araştırmalar, düzenli olarak yeşil çay içen insanların, genel bakteriyel ve viral enfeksiyonlara, diyetlerine eklemeyenler kadar kolay kurban gitmediğini göstermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yeşil çayda bulunan kateşinler, bakteri ve virüslerin kendilerini enfekte etmek için hücre duvarlarına yapışmasını önler. Bu kateşinler ayrıca mikropların bıraktığı toksinlere de karşı çıkıyor. Bu antimikrobiyal özellik aynı zamanda sizi kötü nefes, dizanteri, ishal, diş çürümesi, hazımsızlık, grip, öksürük ve soğuktan ve kolitden korur, bunların hepsi mikrobiyal ve fungal etkilerden kaynaklanır.
Sıkılaştırıcı Etkisi Vardır
Bu, yeşil çayın bir başka güçlü avantajı. Büzücü maddeler, kasları ve cildi sıkılaştırırken kas ve dokularda kasılmaları tetikler. Yeşil çay içmek istemeseniz bile, basit, günlük bir gargara, diş etlerinizdeki dişlerin sıkı ve sıkı bir şekilde kalmasını sağlayarak dişlerin gevşemesini ve kaybını önleyebilir. Ayrıca saçlarınızı yeşil çay ile yıkayabilir ve her gün daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü hissedebilirsiniz.
Kanseri Önler
Erken yaşlanmayı önler. Yeşil çayda bulunan kateşinler serbest radikalleri nötralize eder, nitrozaminler gibi karsinojenlerin oluşumunu önler ve düzenli olarak tüketen insanlar için kanser riskini azaltır. Yeşil çay şu anda klinik olarak kullanılmaktadır ve özellikle kolon, rektum, pankreas ve bağırsakta kanser riski yüksek olan hastalar için kanserin önlenmesine yardımcı olmak için bir ev ilacı olarak reçete edilmektedir.
Kolesterol Düzeylerini Düşürür
Yeşil çayın, muhtemelen alkalinitesinden dolayı kolesterol seviyelerini bir dereceye kadar azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir.
Kalp ve Damar Sağlığına İyi Gelir
Yeşil çaydaki bazı bileşenler, kanın kalınlaşmasını önler, böylece ateroskleroz, tromboz ve ayrıca kalp ve serebral inme şansını azaltır.

Bloğumuzda ki şu konularada göz atabilirsiniz:

Yorum Gönder

0Yorumlar