Yapay Zekâ Kalp Krizini Yakalamada İnsanlardan Üstün

Danimarka’da yapılan bir araştırmada kalp krizi vakalarını tespit etmek için geliştirilen bir yapay zekâ algoritmasının vakaları insanlardan daha yüksek bir başarıyla tespit edebildiği görüldü. Kopenhag merkezli bir yapay zekâ firması olan Corti tarafından geliştirilen algoritma bu yılın başlarında Danimarka’daki acil yardım telefon hatlarında denenmeye başlamıştı. Algoritma ses tonundan ve nefes sesinden yola çıkarak kalp krizi “işaretlerini” tanımaya çalışıyor. Corti’nin yapay zekâ algoritmasının 161.650 acil yardım görüşmesine uygulandığı bir araştırmaya göre, algoritma kalp krizinin işaretlerini acil yardım telefonlarını yanıtlayan çalışanlardan daha hızlı ve isabetli şekilde tanıyor.

Yapay zekâ algoritması kalp krizi vakalarının %93’ünü tespit edebilirken acil yardım hattı çalışanlarının başarı oranı %73. Öte yandan algoritma krizi ortalama 48 saniye içinde tanıyabilirken bu süre acil yardım hattı çalışanları için 80 saniye.

Araştırmanın lideri Kopenhag Üniversitesi’nden Nikolaj Blomberg geliştirilen teknolojinin hastane dışı kalp krizi vakalarında çok işe yaradığını belirtiyor. Sistemin acil yardım hattı çalışanlarının yerine değil onlara destek olmak üzere kullanılması planlanıyor. Corti’den Andreas Cleve’e göre projenin arkasındaki asıl düşünce insan gücünü makine öğrenmesiyle destekleyerek insanların performansını artırmak.

Algoritma şu anda Kopenhag’da kullanılıyor. Corti, sistemi tüm Avrupa’ya yaymak için Avrupa Acil Yardım Hattı Derneği (EENA) ile işbirliği yaptığını duyurdu. Sistem Avrupa’daki dört pilot bölgede altı ay boyunca uygulanacak ve sonuçlar 2019’da açıklanacak. Öte yandan Kopenhag’daki araştırma ekibi teknolojiyi bu defa inme belirtilerini tespit etmek amacıyla kullanmak üzere denemeler yapmayı planlıyor.

Yorum Gönder

0Yorumlar