Tetanoz Aşısı Nerede Yapılır – Yan Etkileri Nelerdir?

Tetenoz adı verilen durum, bakteriler nedeni ile ortaya çıkan bir sinir sistemi enfeksiyonudur. Dikkat edilmemesi durumunda ölümlere dahi yol açan bu su sorun, tetanospasmin adı verilen zehri vücut içerisine alarak sinir ve kasların olumsuz olarak etkilenmesine neden olur. Sinir sistemini dahi kontrol edebilen tetanoz, bakteriye maruz kalmasının ardından 7 ile 71 günde etkisini göstermeye başlamaktadır. En bilinen belirtileri; ense bölgesinde sertlik, karın bölgesinde şiddetli kas spazmları ve yutkunma da güçlük olarak gösterilmektedir. Bu sorunun tek tedavisi vurulacak olan Tetanoz Aşısı ile sağlanmaktadır. Her hastalığın tedavisinde kullanılan aşılarda olduğu gibi tetanoz aşısında da bazı yan etkiler ve dikkat edilmesi gereken unsurlar yer almaktadır. Tetanoz durumu tespit edildiği an 24 saat içerisinde vurulması gereken bu iğne, kesinlikle koldan vurulmalıdır. 
Aşı olan kişilerde gözlemlenen yan etkiler;

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Ağrı Durumları
Biraz sert bir aşı olmasından dolayı aşı vurulan bölgede birkaç gün şiddetli ağrı hissedilebilmektedir. Hatta bazı durumlarda ağrıların koldan omuza, boyuna kadar çıktığı gözlemlenir. Bu gibi durumlarda birkaç gün beklenilmesi gerektiğini, akabinde uzmanlar ile görüşmenizi öneririz.
Kol İçerisinde Uyuşma
Tetanoz aşısı sonrasında meydana gelen yan etkiler içerisinde en sık karşılaşılan durumun bölgede uyuşma olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun oldukça kısa sürdüğünü akabinde aşı vurulan bölgede sertleşme gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bunlar tamamen doğal olarak her kişide meydana gelen yan etkilerdir.
Bağ Ağrısı, Halsizlik Ateş
Tetanoz aşısı sonrasında kişilerde meydana gelen değişimler arasında baş ağrısı, halsiz, ateş gibi durumlar meydana getirebilmektedir. Bu yan etkilerin tamamı birkaç gün sürmekte olup aşının vücuda etki ettiğini göstermektedir. Yan etkilerin uzun sürmesi durumunda kesinlikle uzman kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Sindirim Sistemi Sorunları
Hazımsızlık, ishal, mide bulantısı, hazımsızlık tetanoz aşısının neden olduğu bir başka yan etkiler olarak gösterilmektedir. Bu yan etkinin %1 ile %3 arasında görüldüğünü, sık karşılaşılan bir yan etki olmadığını söyleyebiliriz.
Tetanoz aşısının koruma süresi yaklaşık olarak 10 yıl olarak gösterilmektedir. Aşı vurumu sonrasında hemen duşa dahi girebilir, günlük aktivitelerinizi sorunsuz olarak yapabilirsiniz.

Yorum Gönder

0Yorumlar