Soğuk Çay İçmenin Faydaları - Soğuk Çay Tarifi

Soğuk çay, soğutulmuş veya buzla servis edilen popüler bir düzenli çay şeklidir. 

Tipik olarak, soğuk çay, siyah, beyaz veya yeşil çay ile yapılır, ancak bazı bitki çayları da soğuk servis edilir ve buzlu çay olarak adlandırılır. Soğuk çayın farklı çeşitleri dünyada var ve genellikle limon, şeftali, kiraz, portakal ve passionfruit çeşitleri de dahil olmak üzere tadı iyileştirmek için aromalı tatlara sahiptir.

Soğuk çay yapımı

Soğuk çay yapımı çok kolaydır, ancak çay ve arzu ettiğiniz lezzeti ne kadar güçlü istediğinize bağlı olarak birçok çeşit vardır. Aşağıda, basit soğuk çay için tarif vardır.

Soğuk çay tarifi

İçindekiler:

  • 4 adet siyah poşet çay (Yeşil, Beyaz, oolong veya bitkisel çay da kullanılabilir)
  • 6-8 bardak su, çayın deminin kadar güçlü olmasını istediğinize bağlı olarak
  • 4 dilim limon

Adım 1-Suyu kaynatın
Adım 2-Kaynadıktan sonra ocaktan indirin ve poşet çayları ekleyin
Adım 3 – Isıyı düşürün ve çayın 10-15 dakika demlenmesine izin verin.
Adım 4 – Ocağı kapatın ve çayın 5-10 dakika soğumasını bekleyin.
Adım 5-Buz üzerine çay dökün.
Adım 6 – Limon dilimleri ekleyin ve çay servisten önce 3-5 dakika soğumasını bekleyin.


Soğuk Çay Malzemeleri
Soğuk çayın bileşenleri çok basittir, sadece limon dilimleri veya bal gibi siyah çay, su ve doğal tatlandırıcılardan oluşur. Bununla birlikte, biraz farklı tatlar için beyaz, yeşil ve bitki çayları da dahil olmak üzere farklı çay türleri kullanılabilir. Ayrıca, tatlılığı değiştirmek için diğer lezzet öğeleri ekleyebilir veya nane yaprakları, tarçın çubuğu veya bir çay kaşığı basit tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

Soğuk çay içmenin faydaları
Soğuk çay, kafein, polifenoller, kateşinler, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller konsantrasyonları nedeniyle düzenli siyah çay ile aynı faydaları sağlar. Şekersiz buzlu çay limon ile servis edilenler, daha az kalori ve şeker içerdikleri için en sağlıklı çeşitler olma eğilimindedirler, ayrıca içeceğe daha fazla antioksidan ve besin maddesi eklerler.
Kilo verme, Kronik Hastalık, Bağışıklık Sistemi, Kemik Sağlığı, Kalp Hastalığı ve Diyabet hastalıklarına soğuk çay iyi gelir. 
Burada bahsettiğimiz soğuk çay, ev ortamında katkısız bir şekilde yapılan çaydır!

Yorum Gönder

0Yorumlar