Şarap Hakkında Bilgi

ŞARAP, alkollü içki. Üzüm ya da başka meyve sularının mayalandırılmasıyla elde edilir.

Şarap üretimi üç aşamada gerçekleştirilir: Mekanik işlem, mayalanma, dinlendirme ya da eskitilme. Mekanik işlemde; üzüm taneleri ezilir, çöp ve çekirdek ayrılır, süzülür, kalan posa sıkılır. Mayalanma işlemine geçmeden önce, elde edilen şıraya, şeker ve tartarik asit katılarak iyileştirme yapılır. Beyaz şarap elde edilecekse şıra tek başına mayalanmaya bırakılır. Kırmızı şarap için şıra, kırmızı üzüm kabuklarıyla mayalandırılır. Alkol mayalanması için maya katılır. Hızlı ve yavaş olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilir.

Tortudan arındırmak için birkaç kez aktarılır. Daha sonra durultulur, filitreden geçirilir ve santrifüjlenir. Şarap tipine (sek-dömisek) ve bünyesine göre bekletilir ve şişeye çekilir. Kimi şaraplar üretildiği yıl piyasaya sürüldüğü gibi kimileri yıllarca bekletilerek eskitilir.

Şarabın alkol oranı 8-15'dir. Beyaz, rose (pembe) ve kırmızı olur ve renk verici 200'den fazla madde bulunur. Şarap üretiminin MÖ XVIII. yy'a dayandığı sanılmaktadır. Dünya şarap üretiminde birinci sırayı İtalya (7.5 milyon ton 1980) alır. Onu sırasıyla Fransa, İspanya ve SSCB izler Türkiye'de şarap üretimi 1970'li yıllarda 37 milyon litreyken 1980'de bu üretim 14,6 milyon litreye düştü.
Ülkemizde en çok merak edilen şarap türleri; bozcaada şarapşirince şarap, misket şarap ve bordeaux şarap çeşitleri'dir.

Yorum Gönder

0Yorumlar