Salatalık Suyunun İnanılmaz Faydaları

Salatalık suyu içmek pek denediğiniz bir şey olmayabilir, ancak salatalık suyu bir dizi şaşırtıcı fayda sağlar ve hazırlaması çok kolay olan salatalık suyunun faydaları saymakla bitmez.
Bu yazımızda tamda bu konu ile ilgili yani;

Salatalık Suyunun Faydaları Nelerdir?

Salatalık suyu nedir?
Oldukça basit bir şekilde, salatalık suyu, salatalık dilimlerini bir sürahi suyuna batırarak ve ıslatarak salatalık ile infüze edilen sudur. Bu aşırı basit gelebilir, salatalık aktif maddeler çoğu genel besin alımını artırarak, salatalık suda demlenmeye başlar. Salatalıkları suya atmadan önce hafifçe sıkmak daha iyi olacaktır. 

Salatalık suyu sizin için iyidir, çünkü salatalıkların dünyevi, ferahlatıcı lezzetinin yanı sıra diğer birçok besin maddesi ve aktif maddeye sahiptir. Salatalık suyu hazırladığınız suyun B vitamini ve C vitamini seviyelerini artırır. Beta-karoten, manganez, molibden ve kabakbitasin de dahil olmak üzere çeşitli diğer antioksidanlar açısından zengindir. USDA'YA göre, salatalıklar vücuda bir takım olumlu etkilere sahip folik asit ve silika da içerir. 

Salatalık suyunun faydaları

Salatalık suyunun birçok faydası vardır. Salatalık suyu Cilt bakımına, kilo vermeye, kronik hastalıklara, kardiyovasküler sağlık ve kemik sorunlarına iyi gelir.

Cilt Bakımı
Cilt sağlığı ve akneler için faydalı olan salatalıklarda bulunan bir takım antioksidanlar ve vitaminler vardır. Ayrıca kırışıklıklara, ciltteki lekelere ve cildi germe etkisi vardır.
Zayıflama
Salatalık suyu sizi tok tutmada son derece iyidir. Ayrıca içerdiği besin ve vitaminler sayesinde bunu sağlıklı bir şekilde yapar.
Kalp Sağlığı
Salatalık suyu içmek, genel sağlık için hayati bir elektrolit olan potasyum seviyenizi arttırmanın mükemmel bir yoludur. Potasyum ayrıca ateroskleroz, kalp krizi, felç ve koroner kalp hastalığı riskini azaltarak, kardiyovasküler sistem üzerinde kan basıncı ve düşük gerginlik azaltmak için bir vazodilatör olarak hareket eder.
Kemik Sağlığı
Salatalık suyunda pek çok mineral olmamasının yanı sıra silika ve manganez içerir. Bu, kemikleri güçlendirmeye ve yaşlandıkça Osteoporoz riskinizi düşürmeye yardımcı olabilir.
Kanseri Önleme
Salatalık, mevcut Farmasötik tasarım dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, vücutta güçlü bir antioksidan görevi gören cucurbitacin adı verilen benzersiz bir bileşiği içerir.  Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği tarafından yayınlanan bir raporda yayınlanan bir başka çalışma, salatalık ve çileklerde bulunan bir bitki polifenolü olan fisetin'in prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmasına yardımcı olabileceğini gösterdi.
Boşaltım Sistemine Yardımcı Olur
Salatalık suyu içmek vücudu boşaltmaya yardımcı olur ve idrara çıkma oranını arttırır. Bu, vücudunuzdaki toksinlerin metabolik sisteminizdeki gerginliği azaltarak daha hızlı ortadan kaldırıldığı anlamına gelir. Hastalık Kontrol ve Önleme merkezlerine göre, su alımı çeşitli içecek ve gıdalar ile yapılabilir ve diğer sağlık koşulları arasında kabızlık ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur.
Kas Gücü
Salatalık suyunun eşsiz bileşenlerinden biri, insan sağlığı ile ilgili olarak nadiren tartışılan bir mineral olan silisdir. Bununla birlikte, vücuttaki bağ dokusunun hayati bir parçasıdır ve bu nedenle Kas büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilir.

Yorum Gönder

0Yorumlar