Moringa Çayı - Faydaları Nedir?, Nasıl Yapılır?, Yan Etkileri Nelerdir?

Günlük olarak antioksidan bakımından zengin moringa çayı içmenin güçlü yararları vardır; moringa faydaları arasında kilo kaybını hızlandırma, kanser gibi kronik hastalıkları önleme, enflamasyonu azaltma, iyileşmeyi hızlandırma, sindirimi iyileştirme ve enerji seviyelerini artırma gibi eşsiz özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca bağışıklığı artırmaya, diyabetik semptomları yönetmeye ve kalbi korumaya yardımcı olur. Bu besleyici içecek, artrit, gut, mide rahatsızlığı, ishal, mide bulantısı, Alzheimer hastalığı ve hatta soğuk algınlığı gibi bir dizi rahatsızlığı olan kişilere yardımcı olabilir.

Moringa çayı nedir?

Moringa çayı, bir kaç dakika boyunca sıcak suda kurutulmuş moringa yapraklarının demlenmesiyle yapılan bir içecektir. Bu ferahlatıcı çay, sağlık ve canlılığı artırır. Moringa yaprakları yüksek bir besin konsantrasyonu içerir ve kurutulduğunda bunları tutabilmeleri gerekir. Çay, hafif çimenli, dünyevi bir tada sahiptir ve dünyanın birçok yerinde son derece popüler hale gelmektedir.

Moringa (Moringa oleifera) son yıllarda kilo vermesine yardımcı olduğu için çok ilgi gördü. Hindistan ve Pakistan'a özgü bu küçük ağacın (aynı zamanda bagetsiz çay veya Mucize çayı olarak da adlandırılır) büyük miktarda araştırma parası dökülmüştür. Genel olarak, bitkiden gelen kök ve ekstraktlar zehirli olabilir ve bundan kaçınılmalıdır, ancak yapraklar, çiçekler, saplar, tohumlar, kabuk ve meyveler tüm sağlık için kullanılabilir ve tavsiye edilir.

Moringa Çayı İçeriği

Moringa çayı, besin maddelerini potasyum, kalsiyum, fosfor, demir ve A, C ve D vitaminlerinde bol olan kurutulmuş moringa yapraklarından alır. Çay ayrıca yüksek seviyelerde esansiyel amino asitlere, beta gibi antioksidanlara sahiptir. -karoten, polifenoller ve kaempferol ve kuersetin gibi flavonoidler. Moringa çayı kafein içermez.

Moringa çayı faydaları

En popüler sağlık faydalarına ayrıntılı olarak bakalım:

Zayıflatma
Moringa çayı, güçlü besin profili ile metabolizmayı hızlandırmaya, kalori yakmaya, şeker seviyelerini dengelemeye, sindirimi artırmaya ve enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Bu yüzden bir fincan moringa çayı, zayıflama diyetine mükemmel bir ektir.

Enerji yükseltici
Size bir enerji artışı sağlayan kafeinsiz bir içecek arıyorsanız, moringa çay cevabı olabilir. Çay, canlılığı ve genel sağlığını artırmaya yardımcı olur ve şeker ya da kafein içermez.

Anti-inflamatuar Özellikleri
Öncelikle bir anti-enflamatuar çay olarak bilinen moringa, vücuttaki doku ve hücrelerin inflamasyonunu azaltmak, ağrıyı, kronik ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını gidermek, ayrıca gut, mide rahatsızlıkları, baş ağrıları ve ateş gibi rahatsızlıkları gidermek için mükemmeldir. Bu, moringa'nın birçok ülkede “her şeyi tedavi” olarak görmesinin ana nedenlerinden biridir.

Antioksidanların Zengin Kaynağı
Moringa çayı, serbest radikallerle savaşmaya ve oksidatif stresi, inflamasyonu ve hücresel hasarı azaltmaya yardımcı olan yüksek antioksidan güce sahiptir. Araştırmacılar çaydan yapılan moringa yapraklarının polifenoller, flavonoidler ve askorbik asit içerdiğini bulmuşlardır. Bir başka çalışmada, yaprakların glutatyon, beta-karoten, kaempferol, kateşinler ve gallik asit gibi 46 doğal antioksidan içerdiği bulunmuştur. Bu güçlü biyoaktif bileşikler insan hücrelerinin korunmasına, geri kazanılmasına ve onarılmasına yardımcı olur.

Cilt bakımı
C vitamini ve biyoflavonoidlerin yüksek konsantrasyonu ile moringa çayı, cilt için çok besleyici bir içecektir. Kollajen üretimini hızlandıran, serbest radikallerden kurtulan, ince çizgilerin oluşumunu engelleyen, cildin nemini ve gençliğini arttıran yaşlanma karşıtı bir içecektir. Anti-inflamatuar yapısı akne çatlağıyla mücadeleye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Yüksek düzeyde askorbik asit ve diğer antioksidanlar, bu çayı bağışıklık sistemini güçlendirmek ve soğuk algınlığı ve grip semptomlarına karşı korumak için mükemmel bir yoldur. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve oksidatif stresi yavaşlatan bir antioksidan ve bunun sonucu olarak zayıflamış bağışıklık sistemini harekete geçirir. Kronik hastalıklar açısından, çalışmalar moringa çayının kanser riski ve diğer kronik hastalıklar üzerinde de etkili olabileceğini göstermiştir.

Diyabeti kontrol eder
Şeker hastaları veya diyabet riski taşıyan kişileri önemli kılan moringa tozunun (ve çay) belirli kan şekeri ve kolesterol düşürücü etkileri vardır. Kolesterol ve kan basıncını azaltarak, diyabet geliştirme şansınız azalır. Ayrıca moringa çayda klorojenik asit, diyabetlere karşı doğal bir koruma sağlar.

Sindirime Yardımcı
Bu çayın iltihap önleyici özelliği, sakinleştirici mide rahatsızlıkları, sakinleştirici ishal ve kabızlık belirtileri ve genellikle gastrointestinal sağlığı iyileştirmek için idealdir.

Gut Sağlığını Geliştirir
Moringa çayın antibakteriyel etkileri bağırsak florasının yeniden dengelenmesine yardımcı olur, böylece bağırsaklarınızın daha verimli çalışmasına yardımcı olurken, aşırı gazı, krampları ve şişmeyi önler.

Kalp Sağlığını Artırır
Potasyum, arterlerde ve kan damarlarında gerginliği azaltabilen bir vazodilatatör olduğundan, potasyumun önemli bir içeriği bu çayı kan basıncını düşürmek için mükemmel kılar. Bu, ateroskleroz gelişme riskini azaltmanın yanı sıra kalp krizi veya felç geçirme riskini azaltabilir.  Moringa çayı, vücudu ve zihni rahatlatmaya yardımcı olan rahatlatıcı bir kaliteye de sahiptir.

İyileştirme Oranını Artırır
Moringa çayı içindeki C vitamini bağışıklık sistemi için değil, aynı zamanda vücutta yeni hücrelerin oluşması için de iyidir. Yüksek düzeyde askorbik asit daha fazla kollajen oluşumu ve kan pıhtılaşma süresinde bir azalma anlamına gelir. Bu, özellikle bir yaralanma veya genişletilmiş hastalıktan iyileşen biri için daha hızlı iyileşme sağlar.

Bilişimi artırır
Moringa çayında bulunan antioksidanlar ve diğer nöroprotektif vitaminler ve besinler, moringa çayının gerçek bir beyin güçlendirici olmasını sağlar. Araştırma, bu çayın hafıza ve bilişsel gücü etkileyebilecek nörotransmitter seviyelerini düzenleme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Flavonoidler ve polifenoller ayrıca beyindeki oksidatif etkinin azaltılmasına yardımcı olur, böylece plak birikimini ve beta-amiloidin birikmesini önlerler.

Hormonları Dengeliyor
Antioksidanlar ile paketlenmiş moringa çayı hormonları düzenlemeye yardımcı olur. Menopoz sonrası hormon-dengesizlik komplikasyonlarının önlenmesi için terapötik potansiyele sahiptir.  Ayrıca tiroid bezini düzenlemeye yardımcı olur ve hipertiroidizmin önlenmesine yardımcı olabilir. 

Menstrual Krampları Tedavisi
Bir fincan moringa çayı içmek menstürasyon döngüsü sırasında adet krampları, bulantı, şişkinlik, ruh hali değişimleri ve migrenleri hafifletebilir. Yaprakların suyu analjezik özelliklere sahiptir ve ağrıyı hafifletebilir.

Antimikrobiyal ve Antibakteriyel Özellikler
Moringa çayı, güçlü antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için belirli türdeki bakterilere karşı etkili olabilir. Çay kaynar, cilt enfeksiyonları, yaygın sindirim problemleri, kan safsızlıkları ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. İçecek, sporcunun ayağı, vücut kokusu ve diş eti hastalıkları (diş eti iltihabı) gibi çeşitli bakteriyel, fungal, viral ve paraziter enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.


Karaciğer Sağlığını Korur
Polifenollerle dolu moringa çayı, karaciğerin toksisitesinden korunmasına ve korunmasına yardımcı olur. Bir çalışmaya göre, moringa, safra üretmek, kanın detoksifiye edilmesi ve yağları metabolize etmek için en iyi işlevine yardımcı olan karaciğer enzimlerini geri yükler.

Arsenik Toksisitesine Karşı Korur
Moringa çayı, genellikle kontamine sudan kaynaklanan arsenik toksisitesinin etkilerini önleyebilir ve tersine çevirebilir. Yüksek arsenik seviyeleri kusmaya, karın ağrısına ve ishale neden olabilir.

Seks Enerjisini artırır
Seks hayatına destek vermek istiyorsan, her sabah bir fincan moringa çayı almayı dene. Moringa bitkisi, kadın ve erkek libidoyu arttırmak için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Geleneksel cinsel işlev bozukluğu, erektil disfonksiyon ve genel seks dürtüsünü tedavi etmek için kullanılmıştır.

Depresyon ve Migren Tedavisi
Moringa çayı ağrı algısı ve duygudurum düzenlemeleri için önemli olan serotonin ve dopamin seviyelerini dengelediği için bir anti-depresan olarak hareket edebilir. 2012 çalışmasına göre, moringa migrenleri ve kronik baş ağrılarını tedavi etme ve yönetme kabiliyetini gösterdi.

Böbrek sağlığı
Çayda kullanılan moringa ekstresi veya yaprakları nefrotoksisiteye karşı koruyucu bir etkiye sahiptir ve böbrek sağlığını artırır. Ayrıca, moringa çay tüketimi de böbrek taşlarının parçalanmasına ve idrar çıkışının artmasına yardımcı olabilir.

Saç Bakımı
Moringa çayı, yüksek seviyelerde demir, C vitamini, B vitamini-kompleksi ve protein (tüm gerekli amino asitler) içerir. Bu besinler kıl büyümesini ve bakımını teşvik eder, kepek ve kuru saçları önler ve sebumu düzenler. Moringa çayı alımının, saç tellerinde bölünmüş uçları önlediği de bilinmektedir.

Moringa çayı nasıl yapılır?

Moringa çayı, özellikle de ev bahçenizde moringa bitkileri yetiştiriyorsanız nispeten kolaydır. Kurutulmuş moringa yaprakları kullanılarak yapılır. 
Bu sağlıklı çayı yapmak için gerekli adımlara bakalım:

Moringa çayı tarifi
Malzemeler:
  • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş moringa yaprağı (ezilmiş / karıştırılmış)
  • 1 su bardağı sıcak su
  • Bal
Adım 1: Moringa bir fincan içine bırakır.
Adım 2: Sıcak su ekleyin ve yaprakların 3-5 dakika (ya da renk değişene kadar) demlenmesini bekleyin.
Adım 3: Tatlandırmak için balla karıştırın.
Not: Bu çay, sıcak çay ve soğuk çay olarak sunulabilir...

Moringa Çayı'nın Yan Etkileri

Moringa çayının yan etkileri şunlardır:
  • Mide ekşimesi
  • Mide bulantısı
  • İshal
  • Düşük yapma riski: Bu çay, kasılmalara ve rahimin sıkılaşmasına neden olabilir ve hamilelik sırasında düşme riskinizi artırabilir.

Yorum Gönder

0Yorumlar