Limon Suyu Cilt İçin Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığı için limon suyu kullanmak eski bir tekniktir ve limon suyu konsantresi ile yapılan bu teknik hala günümüzde tüm dünyada geçerli olan bir teknik olmaya devam etmektedir.

Limon Suyu Cilde İyi Gelir mi?

Limon suyu, güçlü antibakteriyel ve antioksidan bileşenlere sahip olduğu için cilt için en iyi doğal tedavilerden biridir. Limon suyundaki etken maddeler arasında sitrik asit, askorbik asit, limonen, monoterpenes, Linalool, flavonoidler, bakır, demir, fosfor, potasyum ve kalsiyum bulunur. Sitrik asit ve vitaminler, ılımlılıkta kullanıldığında cilt üzerinde çok çeşitli pozitif etkilere sahip olabilir. Limon suyu, topikal bir ilaç olarak kendi başına kullanılabilir, ancak diğer insanlar limon suyunu diğer taşıyıcı yağlarla veya daha fazla etki için limonun cilde faydaları'ndan dolayı cilt koruyucu maddelerle karıştırmayı tercih ederler.

Limon Suyu Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Limon suyu, sivilceleri azaltmak, akneleri tedavi etmek, pigmentasyon problemlerini azaltmak, çilleri hafifletmek, erken yaşlanmayı önlemek ve iltihapları ortadan kaldırmak gibi pek çok yönden cilt için kullanılabilir.

Sivilceler

Sivilce ve lekeler genellikle tıkalı gözeneklerden kaynaklanır ve genellikle bakteriler tarafından daha da kötü hale gelir. Bu konsantre meyve suyu peeling ve antibakteriyel yapısı, bakterileri yok etmek ve gözeneklerdeki aşırı yağı yok etmek için için mükemmeldir.

Ciltteki Lekeler

Cildinizde lekeler varsa, cilt aydınlatması için limon suyu kullanabilirsiniz. Birçok insan vücudun çeşitli bölgelerinde yara izlerini ve diğer renk değişimlerini azaltmak için bu suyu kullanır.

Çiller

Birçok insan çillerin kalıcı olduğunu düşünürse de, bu mevsimlik (veya kalıcı) lekelere limon suyu uygulayarak yüzünüzde daha az belirgin hale gelebilir ve böylece cildinizin normal pigmentasyonuna karışabilirler.

Erken yaşlanma

Limon suyundaki antioksidanlar ve diğer vitaminler, serbest radikalleri nötralize edebilir, derideki toksinleri yok edebilir ve oksidatif stresi azaltarak erken yaşlanma belirtilerini önleyebilir.  Bu, daha uzun süre daha genç görünmeniz için cilt elastikiyetini artırabilir.

İltihap

Eğer kepek ve sedef hastalığından egzamaya veya rosaceadan enflamatuar rahatsızlıklar yaşıyorsanız, limon suyunu uygulamak kaşıntıyı ortadan kaldırabilir ve tahrişi hafifletebilir.

Akne

Limon suyu fazla yağdan kurtulabilir, gözeneklerdeki bakterileri nötralize edebilir, kızarıklığı azaltabilir ve cildin sivilce etkilenen bölgelerinde iyileşmeyi hızlandırabilir.

Limon Suyu Ciltte Kullanmanın Yan Etkileri

Limonlu suyun faydaları ve zararları vardır. Şimdi bu bölümde yan etkilerinden bahsedelim...

Cilt Parlatılması

Pigmentasyon sorunları olan kişiler limon suyunun cilt aydınlatıcı özelliklerini kullanmak isterken, koyu tenli olanlar cilt aydınlatması nedeniyle limon suyunu kullanmaktan kaçınmalıdır.

Kuru cilt

Limon suyunun büzücü niteliği cildinizin fazla yağlı olmasını engelleyebilir, ancak fazla kullanıldığında kuru cilt yamaları ve tahriş ve kaşıntıya neden olabilir.

Güneş ışığı hassasiyeti

Araştırmalar sonucu bazı limonda ki bazı anekdotsalar limon suyunun cildi güneş ışığına daha duyarlı hale getirdiğini ve sizi güneş yanıklarına daha yatkın hale getirdiğini bulmuştur.

Yorum Gönder

0Yorumlar