Kekik Çayının İnanılmaz Faydaları

Kekik çayı içmek sağlıklı bir içecek için ilk tercihiniz olmayabilir, ancak kekik suyu faydaları saymakla bitmez. Bu antioksidan dolu içecek sağlık için çok önemli bir içecektir.

kekik suyu faydaları

Kekik Çayı nedir?

Kekik çayı, adından da anlaşılacağı gibi, kekik otunun yaprakları ile kuru veya taze demlenmiş bir çaydır. Kekik esas olarak pişirmede bir bitki olarak kullanılırken, kekik esansiyel yağı geleneksel tıbbın önemli bir parçasıdır, ancak kekik çayı aynı popülerlik seviyesine sahip değildir. Bu bitki binlerce yıldır başta Akdeniz bölgesi ve daha bir çok yerde yetiştirilen ve kolaylıkla herhangi bir bakkal, pazar veya sağlık gıda mağazasında yaygın olarak bulunabilecek bir bitkidir.

Kekik yapraklarında bulunan anti-inflamatuar ve antioksidan bileşiklerden dolayı, bu çayın bir bardağının bile sağlayabileceği sağlık için bir çok yararı vardır. Tıbbi etkileri açısından, hem içme, teneffüs etme ve hatta bu çayı cilde uygulayarak bir çok faydasını görebilirsiniz.

Kekik Çayının faydaları

Kekik Çayının en önemli sağlık faydaları, solunum sorunlarını temizleme, kanseri önleme, kalp sağlığını koruma, bağışıklığı artırma ve kilo kaybına yardımcı olma gibi başlıca faydaları vardır. 

Solunum Koşulları
Bu çaydan bir iki bardak içmek, sinüslerde ve solunum yollarında iltihaplanmayı hafifletebilir ve semptomlarınıza neden olabilecek herhangi bir bakteriyel veya mantar enfeksiyonunu tedavi edebilir. Kekik çayı da astım semptomlarını azaltmak için bilinir.

Cilt Bakımı
Bu bitki antosiyaninler, flavonoidler ve polifenolik bileşikler açısından zengindir, bunların hepsi güçlü antioksidanlardır, deride serbest radikalleri nötralize edebilir, böylece kırışıklıkların ve yaş lekelerinin görünümünü azaltır, lekelerin ve yara izlerinin yanı sıra. Bu aynı zamanda daha uzun süre genç görünmenize yardımcı olmak için cilt elastikiyetini artırabilir!

Kanser
Çeşitli çalışmalar, kekikteki aktif bileşenlerin, özellikle kolon kanseri için anti-kanser yeteneklerine sahip olabileceğini bulmuştur. Araştırma, kekik Çayının düzenli kullanımının kanser hücrelerinde yavaş büyümeye ve apoptoz (hücre ölümü) neden olabileceğini gösterdi.

Bağışıklık Sistemi
A vitamini, C vitamini ve bir dizi antioksidan ile, bu çay bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için idealdir çünkü gerginliği ve stresi hafifletebilir, aynı zamanda beyaz kan damarlarının üretimini teşvik ederken, vücuda patojenlere ve enfeksiyonlara karşı ilk savunma hattı. Kekik de antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Kalp Sağlığı
Birçok yaygın çaydan farklı olarak, kolesterol seviyenizi dengelemeye ve genel kalp sağlığını iyileştirmeye, ateroskleroz, kalp krizi ve inme riskinizi azaltmaya yardımcı olan kekik çayında omega-3 yağ asitleri vardır. 

Kilo Kaybı
Kekik çayı, kalori yakma potansiyelinizi artırabilen, daha hızlı kilo vermenize yardımcı olan metabolizma uyarıcı özelliklere sahiptir. 

Yara İyileşmesi
Kekik Çayının antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinden dolayı, genellikle soğumaya bırakılır ve daha sonra iyileşme sürecini hızlandıran yaralara veya iltihaplanmaya uygulanır.

Kekik Çayı nasıl yapılır?
Kurutulmuş kekik hemen hemen her baharatçı rafında bulunabileceğinden, birçok kişi kendi kekik çaylarını yapmayı tercih eder. Taze kekik yaprakları biraz farklı bir tat yaratmak için içilmesinin yanı sıra aynı sağlık açısından bir çok faydasını göreceksiniz.
  • Adım 1: Taze kekik yaprakları kullanının
  • Adım 2: Bir çaydanlık su kaynatın.
  • Adım 3: Çaydanlık veya çay fincanı taze veya kurutulmuş kekik yaprakları ekleyin.
  • Adım 4: Yaprakların üzerine sıcak su dökün ve içeceğin 5-10 dakika demlenmesine izin verin.
  • Adım 5: Çayın oldukça güçlü tadı olacağından bal veya diğer doğal tatlandırıcılar ekleyin.
Kekik Çayı Yan Etkileri
Bu bitki çayının pek çok iyi bilinen faydası olsa da, gebelik ve gastrointestinal sıkıntı durumunda olanlar için riskleri vardır...
Gebelik riskleri: kekik Çayının yan etkilerinden biri, vücuttaki uyarılmasıdır ve hormonal seviyeler üzerindeki etkisidir. Bazı durumlarda, kekik çayı, özellikle hamileliklerinin ilk ve son trimesterlerinde hamile kadınlar için çok tehlikeli olabilecek menstruasyonu teşvik ettiği bildirilmiştir.
Mide sorunları: herhangi bir yiyecek veya içecek gibi çok fazla kekik çayı tüketmek mide sıkıntısına ve kabızlığa neden olabilir. Buna ek olarak, çok fazla kekik çayı baş dönmesi, mide bulantısı veya kusmaya neden olabilir, ancak bu oldukça nadirdir. Bu çayı ılımlı bir şekilde kullanın ve sağlık rutininize yeni bir bitkisel ilaç eklemeden önce daima doktorunuzla konuşun.

Yorum Gönder

0Yorumlar