Fıtık İçin Evde Yapılabilecek 11 Etkili Tedavi Yöntemi

Fıtık son derece ağrılı ve hatta ölümcül bir durum olabilir ve tıbbi yardım şiddetle tavsiye edilirken, bir fıtık için çeşitli doğal ilaçlar vardır. Bunlar arasında zencefil kökü, meyan kökü, aloevera, karabiber tozu, ayran ve kastor tohumu yağı kullanımı ile kilo vermek, diyet değişiklikleri ve spor yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri yer almaktadır.

Vücudun iç kısmını çevreleyen kas veya doku duvarındaki zayıf bir noktadan kırıldığında bir fıtık oluşur. Cildin yüzeyinde bir şişlik veya şişlik gibi görünüyor. Bu durum genellikle karın içinde görülür, ancak üst uyluk, göbek ve kasık bölgelerinde de olabilir. Bir fıtık olduğu düşünüldüğünde tıbbi yardım şiddetle önerilmekle birlikte, fıtığı tedavi etmek için popülerlik kazanmış bir takım ev ilaçlarının yanı sıra riski azaltabilen bazı yaşam tarzı değişiklikleri de vardır.

Fıtık için ev ilaçları

Bir fıtık için ev ilaçları şunlardır:

Hint Tohum Yağı

Tarih boyunca, çok çeşitli mide sağlığı tedavileri için hint yağı kullanılmıştır, çünkü mideyi ince bir astar içinde kaplayabilir, böylece enflamasyonu önler ve uygun sindirimi teşvik eder.

AloeVera Suyu

Doğal bir anti-inflamatuar bileşik ve yatıştırıcı madde olarak, bir fıtık ağrısı ile mücadele eden insanlar için sıklıkla aloevera önerilir. Aloevera her sabah meyve suyu şeklinde tüketilebilir. En iyi sonuç için, bir fıtık gelişme şansını azaltmak için her yemekten önce yenebilir.

Buz paketi

Bir fıtık olduğunda, karın veya kasıkta sıklıkla iltihap, kızarıklık ve ağrı olabilir. Bu en rahat çözüm olmasa da, doğrudan etkilenen bölgeye bir buz torbası uygulanması büzülme ve vücutta iltihaplanmayı azaltabilir, sıklıkla ağrı ve bununla ilişkili şişkinliği giderebilir.

Zencefil kökü

Karın ağrısı ve yatıştırıcı iltihaplı koşulları azaltma söz konusu olduğunda, zencefil kökünün üstüne yoktur. Zencefil kökünü sıvı formda konsantre zencefil suyu ile tüketebilirsiniz ya da midenize sağlıklı bir destek vermek ve acıyı azaltmak için ham zencefil yiyebilirsiniz.

Meyan kökü

Bir fıtık mide astarına ve yemek borusuna zarar verebilir ve meyan kökü uzun süredir vücudun bu bölgeleri için iyileştirici bir uyarıcı olarak bilinir. Meyan çayı tüketmek, hasarlı dokuların yeniden büyümesini hızlı bir şekilde uyarabilir ve ayrıca analjezik özelliklerinden dolayı ağrı ve iltihapları rahatlatabilir.

Kilo vermek

Obezite, fıtık hastaları için önemli bir risk faktörüdür ve aynı zamanda iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Kilo verirseniz, vücudunuz fiziksel olarak daha az zorlanacak, duruşunuz iyileşecektir ve semptomlar doğal olarak yok olabilir. Ayrıca mide ve sfinkter üzerinde daha az baskı yapacağı için daha küçük öğünler de yemelisiniz.

Diyetinizi Değiştirin

Bir fıtığı önlemek veya tedavi etmek isterseniz belirli yiyeceklerden özellikle kaçınılmalıdır. Baharatlı ve asidik yiyecekler ve sindirilmesi zor olanların, zaten bir tane varsa veya buna eğilimliyseniz, kaçınılmalıdır. Bu gıdalar, mide astarını daha da kızdırabilir ve iyileşme sürecini daha da zorlaştırabilir.

Karabiber tozu

Karabiber tozu, sadece lezzet verici bir baharat değildir, daha fazlası için faydalıdır. Rahatlatıcı mide sorunları ve bağırsak iltihabı azaltılması ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca asit reflüsünü bastırmaya yardımcı olabilir ve organın boşluk duvarından geçmeye başladığı zaman vücudun bu bölümlerinde iyileşmeyi teşvik edebilir.

Stresi Azaltmak

Fıtık oluşumunda önemli bir faktör stres ve kaygıdır. Vücuttaki aşırı stres hormonları ve vücudun organlarını zayıflatabilir ve metabolizmanıza bir bütün olarak daha fazla baskı yapabilir. Mide rahatsızlıkları ve asit reflüsü de stresden etkilenebilir, bu da fıtık riskinizi arttırabilir. Stres azaltma aktiviteleri arasında meditasyon, yoga, akupunktur, masajlar, esansiyel yağlar ve aromaterapi kullanımı yer alır.

Zorlayıcı Egzersizden Kaçının

Fıtıkların başlıca nedenlerinden biri, ağırlıkları kaldırırken yorucu egzersiz veya aşırı efordur. Geçmişte bir fıtık yaşadıysanız ya da sık sık yoğun egzersize maruz kalıyorsanız, iyileşme sırasında ya da önleyici tedbir olarak daha kolay egzersiz yapın. Yeterince sıvı içtiğinizden ve pürüzsüz bağırsak hareketlerini sağlamak için yeterli miktarda lif aldığınızdan emin olun.

Sebze suyu

Bir fıtık için en basit ve en etkili ilaçlardan biri, özellikle havuç, ıspanak, soğan, brokoli ve lahana ile yapılmış bir bardak sebze suyudur. Sebzelerin yoğun besinleri ve iltihap önleyici özelliği, fıtıkların yanma ve ağrılı semptomlarını yatıştırır ve karın boşluğunda iyileşme sürecini hızlandırabilir. Sebze suyuna biraz tuz eklemek, etkilerini iyileştirmek için harika bir yoldur.

Önemli Bilgiler: Daha önce de belirtildiği gibi, fıtıklar tıbbi dünyadaki en ciddi şeyler gibi görünmeyebilir. Bununla birlikte, ciddi fıtıkların uygun cerrahi prosedürle tedavi edilmemesi durumunda, her zaman bir komplikasyon ve hatta ölüm riski vardır. Kendinizi zorlarsanız ve aniden ortaya çıkan fıtık ağrısını hissederseniz, en kısa sürede bir tıp uzmanını görmeniz önerilir.
Yukarıda anlatılan uygulamalar, fıtık vakalarının çoğunda tamamlayıcı tedaviler ve iyileşme yardımcıları olarak görülmelidir.

Yorum Gönder

0Yorumlar