Blog Yazmak; Bloggerlık

Blog Yazmak; Bloggerlık; Günümüzde nasıl mektubun yerini e-postalar aldıysa, günlük yazmanın yerini de blog yazma aldı. Buna üzülmeli miyiz sevinmeli miyiz bilemiyorum ama her şey zamanla değişiyor ve belki de iyi oluyor.

Tıpkı günlük tutmak gibi, Blog yazma da eski tarihten günümüze, internet ortamında yazılan yazılara deniliyor. Tabi blog yazarı ki bunlara blogger deniliyor, kendine ait bir web sitesi aracılığıyla, kendi düşünce ve duygularını, olaylara karşı bakış açısını kendi web sitesi üzerinden okuyucularına aktarabiliyor.

Bloggerler özel bir alanadı ile site açabilecekleri gibi internet üzerinde var olan blog sitelerine üye olarak da kendi blog sayfalarını açabilmektedirler. 


Bunların en başında www.blogger.com gelmektedir. Blogger sitesinin 1999 yılında kullanıcılarına blog yazma hizmeti vermesi ve bunu kısa bir süre içinde ücretsiz hale getirmesi ile bloggerlik hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır... İnternet devi Google 2003 yılının Şubat ayında Blogger'ı satın alarak Google araç çubuğuna, kolaylıkla bloga girmeyi sağlayan "Blog This!" tuşunu yerleştirerek ingilizce bilen çoğu kişi ilk defa bu düğme ile blog ile tanışmıştır. Türkiye'de ise blog sitelerine ev sahipliği yapan http://www.blogcu.com/ sitesi mevcuttur. Blogcu.com 2005 yılında kurulmuştur ve Türkiye’deki ilk blog servisi olma ünvanına sahiptir. Blogcu.com’un 370 bin üzerinde üyesi ve 2.5 milyon içeriği vardır.

Dediğimiz gibi blog yazmak, günlük yazmak gibidir. Bloggerler, kendi blog sayfalarına düzenli olarak çeşitli makaleler yazarlar, yazdıkları makalelerin konusundan çok, yazan kişiye özgü duygu ve düşüncelerin olmasıdır.

Blog yazma günümüzde popüler olmuştur. Ve blog yazan bazı bloggerler geniş kitleler tarafından tanınmaya ve sayfaları binlerce insan tarafından takip edilmeye başlanmıştır.

Konunu popüler olmasından dolayı, blog yazarı sayısı artmış ve bu bir yandan bilgi kirliliğine, birbirinin kopyası blogların açılmasına sebep olsa da çeşitlilik bakımından olumlu bir gelişme olmuştur… Sonuçta her alanda olduğu gibi bu alanda da iyi olan, özgün olan diğerlerinden bir adım öne geçmektedir…

Yorum Gönder

0Yorumlar