Ben Tedavisi Nasıl Olur

Çoğu insanın görsel ve estetiksel sorun olarak gördüğü ben, aslında sağlık açısından da önemli riskler bulundurmaktadır. Bu düşüncede en önemli faktör, cilt kanseriyle ayırt edilememesidir. Bu nedenledir ki; benlerin tedavisi hem görsel hem de ciddi cilt hastalıklarının oluşmasını önlemek adına çok önemlidir.
Benlerin aldırılması şart mıdır peki? Sorularına yanıt ise ilerleyen yaşlarda kanserleşme ve daha da büyüyerek görünüm açısından bizi psikolojik olarak mutsuz etmesi nedeniyle alınmasının daha iyi olduğudur.

Aldırmak zararlı mı diye korkan ya da alınınca kanserleşmeye neden olarak daha da kötüye giderse diye çekinenlere ise doktorlarca verilen net cevap genellikle aldırmanın zararsız bir uygulama olduğu ve böylece ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının da önüne geçilmesidir.
Bütün bu düşüncelerden sıyrıldıktan sonra gelinen nokta ameliyat işlemidir. Burada da dikkat edilmesi gereken ise araştırma yapmadan direk ameliyat masasına yatmamaktır. Bazen hasta adayları yeni yöntemleri araştırmadan bıçak altına yatıp, yüzlerinde kalıcı kesik izlerine maruz kalmaktadır.


Acısız ve zahmetsiz işlemlere gelecek olursak, şüphesiz ki lazerdir. Hiç iz bırakmayan bu teknikle sadece yüzeysel benler alınmaktadır. Daha kabarık olanlar içinse RF yöntemi yani radyo frekans ve elektrokoter cihazları kullanılmaktadır. Lazerle 0 başarı elde edilmektedir ve 80-120 dereceye kadar ısı verilerek tamamen kurutulur. Elektrokoter yani buharlaşma yöntemiyle ise ısıyla buharlaştırılarak ciltte kabuklanma sağlanır ve bir iki hafta içinde iyileşmeye başlar.
Ameliyatla cilt tedavisi önerilmemekle birlikte ciltte bıraktığı izler kalıcı olmaktadır. İki santim genişliğinde ve yarım santim derinliğinde kesiler yapılarak gerçekleştirilen ameliyatta atılan dikişte balıksırtı denilen izler oluşmaktadır.
Günümüz teknolojilerini kullanmak istemeyenler olsa da genel olarak son moda teknikleri tercih edenler bir hayli fazla. Sonuç olarak “her işin başı sağlık” sözünden yola çıkacak olursak sağlığınız her daim eksik olmasın.

Yorum Gönder

0Yorumlar