Bamyanın Harika Faydaları

Bamya sağlık açısından yararları şu şekildedir; sindirim sağlığı, cilt sağlığını artırmak, bebek sağlığını korumak, bazı kanserleri önlemek ve kemikleri güçlendirmek için besinler içerir. Ayrıca kardiyovasküler sağlığı iyileştirir, kolesterol seviyelerini dengeler, bağışıklık sistemine yardımcı olur, tansiyonu düşürür ve kalp sağlığını korur.

Bamya nedir?

Bamya, dünyanın birçok yerinde bulunan çiçekli bir bitkidir. Bu ilginç bitkinin bilimsel adı Abelmoschus esculentus ve kökeni hala belirsiz. Karşıt araştırmalar bunun Güney Asya, Batı Afrika ya da Etiyopya kökenli olabileceğini söylüyor...

Bamyanın kullanım alanları

Çin'de yemeklerde sıklıkla kullanılan bamya, özellikle de çeşitli kullanımlarından dolayı popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Bu sebze, turşularda, çorbalarda ve yan yemeklerde bir bileşen olarak kullanılabilir ve ayrıca, bitkisel yağ olarak da kullanılabilir.

Bamya Besin Değerleri

Bamya bahçedeki en geleneksel sebze olmayabilir, fakat vitamin A ve B, C, E ve K vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko gibi zengin bir vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Ayrıca, bamya yüksek seviyelerde müsilajinöz lif içerir. Bamya'nın sağlık yararlarının çoğu, içinde bulunan mineraller, vitaminler ve organik bileşiklerden kaynaklanır.

Bamya'nın Sağlık Açısından Faydaları

Bamya'nın çeşitli sağlık yararlarını aşağıda ayrıntılı olarak listeledik:

Sindirimi artırır

Belki de, diyetinize bamya eklemenin en iyi yanı, toplam lif alımında yapabileceğiniz önemli artış. bamya bulunan lifli lifler, sindirim sisteminiz yoluyla besinleri toplu olarak ekmeye yardımcı olabilir. Bu, bağırsak hareketlerinin daha düzenli olduğu ve şişkinlik, kramp, kabızlık ve aşırı gaz gibi gastrointestinal sorunlarda azalma olduğu anlamına gelir. Garip bir şekilde, ishali önlemeye yardımcı olur, çünkü sulu dışkılara toplu ekler. Ayrıca, lif içeriği vücuttaki fazla kolesterolü temizlemeye yardımcı olabilir ve şekerin vücuda emildiği hızı kontrol eder.

Göz Sağlığını Korur

Bamya, yüksek oranda A vitamini, beta karoten, ksanantin ve lutein gibi antioksidan bileşenleri içerir. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikalleri yok eden veya nötralize eden güçlü bileşiklerdir. Serbest radikaller, vücuttaki hücre yıkımından sorumludur. Diyetinizdeki yüksek seviyede bamya ile gözlerinizi maküler dejenerasyon ve kataraktlara karşı koruyabilirsiniz.

Cilt bakımı

A vitamini antioksidanları aynı zamanda daha hızlı iyileşmeyi teşvik ederek, yaraların ve aknenin görünümünü azaltarak ve kırışıklıkları ortadan kaldırarak cilt sağlığını koruyabilir. Bunun nedeni, antioksidanların bu deri hücrelerine zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize edebilmeleridir.

Bağışıklığı Artırır

Bamya'nın çeşitli antioksidan bileşenleri, serbest radikallerle savaşmak için çok faydalıdır ve yüksek C vitamini içeriği de vücudun bağışıklığının arttığını gösterir. Bu vitamin bağışıklık sistemini bağışıklık sistemini zayıflatacak yabancı patojenler ve vücuttaki maddelerle savaşabilen beyaz kan hücrelerini oluşturmak için uyarır.

Düşük Kan Basıncı

Bamya, insan sağlığının önemli bir unsuru olan potasyum da dahil olmak üzere, hem vitamin hem de minerallerin iyi bir kaynağıdır. Potasyum, vücutta uygun sıvı dengesini sağlamak için gereklidir çünkü sodyum dengeler. Ayrıca, potasyum kan basıncını azaltan ve kardiyovasküler sistemdeki zorlanmayı azaltan kan damarlarını ve arterleri rahatlatmaya yardımcı olur. Bu, pıhtılaşma ve ateroskleroz olasılığının büyük ölçüde azaltılacağı anlamına gelir.

Yorum Gönder

0Yorumlar