Antik Zamanda Günlük Hayat Nasıldı? 5 Büyüleyici Bilgi

Zaman yolculuk yapmak imkansız görünürken, asla bilemeyeceğimiz geçmişle ilgili bazı şeyler var. 


Kurtarılan ve bulunan her eski kanıt parçası, atalarımızın günlük yaşamlarına yeni ve etkileyici bir bakış sunan büyük bir bilmecenin başka bir parçası gibidir. Kalıntılardan, taşlardan, bulunan yerleşim yerlerinden ve antik yaşamın diğer izlerinden arkeologlar, atalarımızın yediği, beklenmedik hastalıkların onları rahatsız ettiği, çocuklarını nasıl yetiştirdikleri ve kendilerini nasıl eğlendirdikleri hakkında büyüleyici yeni bilgiler topladılar.

Şimdi gelin bu bilgilere bir göz atalım :)

  • 1-Eski Çin; Dondurma
Küçük bir kimya hilesi sayesinde, Çinliler neredeyse 3,000 yıl önce donmuş şekerlemelerin tadını çıkarıyorlardı. Minerallerin suyun donma noktasını azalttığını, Sudaki erime tuzunun belirli koşullar altında donmasına neden olabileceğini gözlemleyerek gördüler. M. ö. 700 civarında, bal, süt ve/veya kremanın sulu, buzlu bir karışımını yaparak, mutfağı kullanmaya koydular.[1] Eski dondurma bilgisi yaklaşık 2.500 yıl önce Pers yayıldı. Persler, gül gibi meyve veya çiçek aromalarını zaten tatlı muameleye ekledi. Onlar “şerbet” teriminin geldiği “meyve buzu” için Arapça olan sharbat olarak adlandırdılar.
  • 2-Antik Zamanın Prostat Taşları
Arkeologlar Sudan antik Al Khiday mezarlığında bir secde iskelet yanında üç gizemli ovoid kayalar bulundu. Taşların orada bir mezar hediyesi olarak yerleştirilmediğine ve bazı jeolojik tesadüflerle yollarını bulamadıklarına karar verdiler. Bunun yerine, o taşların adamın bedeninden kaynaklandığı kanısına vardılar. Bu oluşumun böbrek taşlarında olduğu gibi prostat içinde biriken kalsiyum sonucu oluştuğu düşünülmektedir. İnsanlar bu hastalığa en az 12.000 yıldır maruz kaldığını gösterir..

  • 3- Parazitlerin ve Solucanların İpek Yolu Serüveni
İpek Yolu yolları Asya, Avrupa ve Afrika arasında büyük bir mal alışverişi yapmasına izin verdi, ancak bu hastalıklar için de bir yol haline geldi... Son zamanlarda, arkeologlar Dunhuang, Çin Xuanquanzhi dinlenme durağında bu ilk doğrudan kanıtı bulundu. Araştırmacılar, sopalarla sarılmış bez parçaları şeklinde 2.000 yaşındaki tuvalet mendillerini buldular. Şans eseri, mendil kurak koşullar sayesinde iki bin yıl sonra bile dışkı izlerini korumuştu. Analiz bilinmeyen bakteriler ve pooper whipworms, tenya, yuvarlak solucan gibi hastalıklara, solucanlara ve parazitlere rastlanıldı.  Çin karaciğer flukes dahil parazitlerden muzdarip olduğunu ortaya koymuştur.
  • 4- Kadınlar Yeni Bir Aile Kurmak ve Evlemmek İçin Uzaklara Seyahat Ediyordu!
Alman arkeologlar 2500 ve 1650 M. Ö.arasında gömülü 84 iskelette, Taş Devri ve Tunç Çağı arasında yayılan bir dönem olduğunu farketti. Yani kadınların çoğunun aile kurmak için en az 500 kilometre Seyahat ettiğini keşfettiler. Öte yandan, erkekler doğdukları yere yakın ölmüştü. Bu” patrilokal " eğilim geç Taş Devri ve erken Tunç Çağı boyunca tutarlıydı. Tutarsızlık, eski insanlarla ilişkilendirdiğimiz cinsiyet rollerinin bazı değişimler olduğunu göstermektedir. Erkekler seyahat ederken, takas ederken ve yağmalanırken kadınlar her zaman evle sınırlı değildi. Eskiden kadınlar uzak yerlerde dolaştı, fikirleri yaydı, kültürü paylaştı ve ailelerini kurdu.
  • 5- Romalılar Büyük Kütüphaneler İnşa Etti
Köln'deki bir inşaat projesi sırasında farkına varmadan bir montaj salonunun bir parçası olarak tespit ettiği bir Roma duvarı ortaya çıkardı. Bu sayede Almanya'nın en eski kütüphanesini bulmuşlardı. Bölge M. Ö. 38'de Romalılar tarafından kullanılmıştı. İkinci yüzyılda inşa edilen mozaikler ve söz konusu kütüphane şeklinde su kemerleri, duvarlar, kanalizasyon ve kültürel zenginleştirme gibi Roma kalıntıları bulundu. 1.800 yaşındaki kütüphane iki katlı uzun boylu ve en az birkaç bin parşömen ile doluydu. 

Yorum Gönder

0Yorumlar