Akne (Sivilce) İçin Limon Suyu ile Tedavide 4 Etkili Yol

Birçok insan, akne tedavisi için limon suyundan faydalanır ve bu da, akne tedavisinde evde yapabileceğiniz etkili bir yoldur.

Limon Suyu Akne Tedavisinde Etkili midir?

Dünyada birçok insan için, akne veya sivilce, reçeteli ilaçlarla tedavi etmek için maliyetli ve bazen ağrılı olabilen tahriş edici ve zor bir cilt rahatsızlığıdır. Limon suyu bu durum için etkili bir ilaç olarak lanse edilmiştir çünkü doğal eksfoliye edici, antibakteriyel ve büzücü özelliklere sahipken aynı zamanda iyileşmeyi de teşvik etmektedir. Limon suyu akne için etkili olsada eğer sivilce çok ciddi bir şekilde ise farklı daha tehlikeli enfeksiyonlara veya komplikasyonlara yol açabilir. Kötü bir akne vakası varsa, tıbbi yardım veya konsültasyon istemek her zaman akıllıca olacaktır.

Limon Suyunun ile Akne ve Sivilce Tedavisinde Faydaları Nelerdir?

Sivilce için limon suyu özellikle etkilidir, çünkü yağı azaltabilir, bakterileri yok edebilir, kızarıklığı azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.
Yağ Azaltma
Limon sularının yüksek asitliği, cildin altında birikmesini ve gözenekleri tıkamasını sağlamaktan ziyade, fazla yağı ciltten atan büzücü bir etkiye sahiptir.
Antibakteriyel
Akne sebumun birikmesinden kaynaklanır, ancak kızarıklığın çoğu gözenekleri tıkanmış gözeneklerde yaşayan bakterilerden kaynaklanır. Limon suyu, bu patojenleri temizleyen doğal bir antibakteriyeldir.
Enflamasyon ve Kızarıklık
Akne, kızarıklık ve tahrişlere neden olur, ancak limon suyunun rahatsızlık ve kaşıntıyı hafifletebilen doğal anti-enflamatuar özellikleri vardır.
İyileştirme
Limon suyunda bulunan antioksidanlar iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir ve bazı kötü akne vakaları cilt üzerinde kalıcı izler bırakabileceğinden, skar tedavisi olarak kullanılabilir.

Akne tedavisinde Limon Suyu Nasıl Kullanılır?

Limon suyu ve bal, gül suyu, kabartma tozu ve yumurta akı, diğerleri de dahil olmak üzere çeşitli yollarla, akne için limon suyu kullanabilirsiniz.
Limon suyu
Akne için taze limon suyu kullanarak, limonsuyuna bir pamuk topu sürün ve etkilenen bölgelere uygulayın. Yıkamadan önce 5-10 dakika bekleyin...
Yoğurt
Sivilcelerinize bir pamuk topu ile limon suyu sürün ve yüzünüze uygulayın sonra tüm yüzünüz için maske olarak yoğurt kullanın. En iyi sonuç için 15 dakika bekleyin ve sonra yüzünüzü yıkayın.
Bal
1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı bal karıştırın; Bunu yüzünüze maske olarak uygulayın. 20 dakika bekletin ve maske sertleştikçe yüzünüzü hareket ettirmeyin. Sonra da yıkayın...

Yorum Gönder

0Yorumlar