10 Soruda Karanlık Çağ İnsanları

İLK İNSANLARIN GÜNLÜK YAŞAMLARINA DAİR EN ÇOK MERAK EDİLEN ON SORU 


1-Mağaralara Resimleri Kimler Yaptı? 
Avrupa'da 100'den fazla mağara süslemelerine rastlandı. Bu süslemelerin tarihi MÖ 25.000 yıllarına dayanıyor. Bu kaya süslemelerine ayrıca Afrika ve Avustralya'da darastlanmaktadır. Bunlar tarih öncesi insanlara ait çizimlerdir. O dönemin insanları, çizimlerini yapabilmek için doğal pigmentler kullanmışlardır. Çizimler genellikle ac manzaralarını göstermektedir.

2-İlk İnsanlar Ne Avlarlardı?
Taş devri insanları yiyecek için yabani hayvanları avlarlardı. Avladıkları hayvanlardan biri de tarih öncesi bir fil türü olan mamuttu. Mamutun hiçbir parçası atılmıyordu. Eti birçok insanı haftalarca beslerken, kürkünden giysi ve çadır yapılıyordu. Kemikleri ve dişleri ev ve takı yapımında kullanılıyordu.

3-Eski İnsanlar Ne Tür Tanrılara İnanıyordu? 
İlk yerleşik insanlar dini inançlar ama tanrıları hakkında çok az şey biliyorlardı. Din, doğa tapınımı ile iç içeydi. Bilindik eski dinlerin gelişimi sonraki geç çağlarda oldu.

4-En Büyük Antik Şehir Hangisiydi? 
Bilinen en büyük antik şehir Çatal Höyük MÖ 6250-6000 yılları arasında burada yaşayan insanlar vardı. Çamurdan yapılmış evler tek katlıydı ama ön kapıları yoktu. İnsanlar eve bir merdivenden tırmanarak çatıdan girerlerdi.

5-İlk İnsanlar Hayvan Besliyor muydu?
İnsanlar MÖ 10.000 yıl kadar önce kurtları evcilleştirdiler. İlk evcil köpekler olan bu hayvanlar sürüleri diğer hayvanlardan koruyorlardı. Zamanla yabani koyunlar, keçiler, inekler ve domuzlar da çiftlik hayvanı olarak tutulmaya başlandı.

6-Ne Tür Eşyalara Sahiptiler?
Tekerleği kimin icat ettiğini kimse bilmiyor. Çömlek çarkları yaklaşık 6000 yıl önce Mezopotamya'da kullanılıyordu. Evlerde farklı işler için farklı boyutlarda çömlekler, bakır bıçaklar, taştan aletler, saman ve benzeri maddelerden yataklar vardı.

7-Ticaret Nasıldı?
Pazar yerlerinde yiyecekten kürke, çömleklerden tohuma kadar birçok şeyi takas usulüyle satın alıyorlardı. Dönemin en değerli maddesi tahıldı. Yeterince tahılı olan süs eşyası satın alıyordu.

8-İlk Köyler Nasıldı?
Avrupa'da ilk köyler çitlerle bölünmüş bir grup evden oluşuyordu. Tahta evlerin duvarları çamurla kaplanıyordu ve çatılara kuru otlar döşeniyordu. Ekinler kapalı alanın bir bölümünde yaşamlarını sürdürüyordu.

9-Ne Tür Ekinler Yetiştiriyorlardı?
İlk çiftçiler yabani buğday ve arpa tohumları ekiyorlardı. Yabani buğdayla bir tür yabani çimeni birleştirerek yeni bir tür buğday çeşidi elde ettiler. Çiftçiler tohumlarını taşlar arasına ekiyorlardı. Unu suyla karıştırarak ekmek yapımını gerçekleştiler.

10-Ne Yiyorlardı?
Çatal Höyük insanlar et, elma-ayva gibi meyveler, yerfıstığı gibi kuruyemişler ve sebze yiyorlardı. Ayrıca palmiyelerden çok yararlanıyorlardı. Meyvesini yiyorlardı, gövdesinden kereste yapıyorlardı. Yapraklarını da evlerinin çatılarını kapatmak için kullanıyorlardı. Ayrıca ağacın çeşitli bölümleri ip ve sandal yapımında kullanılıyordu.

Yorum Gönder

0Yorumlar